Instruktorzy zajęć z samoobrony opracowali autorski system o nazwie Keskin Savas, który jest połączeniem różnych sportów, sztuk i formuł walki. System ten został stworzony o oparciu o najbardziej skuteczne techniki walki wręcz i badania nad sposobami walki realnej. Bazuje on na zastosowaniu w realnej walce takich elementów jak : kopnięcie, uderzenie rękami, głową, łokciami, kolanami, duszenie, gryzienie oraz atakowanie najbardziej wrażliwych miejsc (np. oczy lub krocze). Wszystko to świadczy o wartościowości sportów walki.

W trakcie treningów i na kursach samoobrony analizowane są typowe ataki oraz najskuteczniejsze metody ich zatrzymania. Instruktorzy podczas takich zajęć uczą jak zachować się w momencie ataku na naszą osobę zarówno w przypadku ataku ciałem , jak i z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Możemy dowiedzieć się w jaki sposób należy przetrwać przy bezpośrednim zagrożeniu życia naszego lub naszych bliskich. Część zajęć przeprowadzana jest w realnych miejscach zagrożenia takich jak np. autobus, pociąg, pub, bankomat, ulica, przystanek, brama czy winda. Wszystkie zajęcia przeprowadzane są za zgodą policji.

Bardzo ważnym jest by każdy system samoobrony okazywał się skuteczny w rzeczywistej sytuacji. Często zdarza się bowiem, ze napastnicy atakują w sposób przemyślany i bardzo zdecydowany, co znacznie zwiększa realizm zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Zasady samoobrony muszą być łatwe nie tylko do nauczenia, ale przede wszystkim do wykorzystania w rzeczywistości.

Techniki samoobrony czerpią źródła z boksu, Krav Magi, judo, zapasów, kick-boxingu oraz innych mniej lub bardziej popularnych sztuk walki. Podstawowymi zasadami samoobrony jest unikanie osób, miejsc i sytuacji niebezpiecznych , a także czujność, opanowanie, prawidłowe reakcje odruchowe, szybka ocena sytuacji oraz o ile to możliwe ominięcie walki. Bardzo istotnym jest także wykorzystanie akcesoriów obronnych takich jak gaz pieprzowy czy paralizator.